8 مشکل رایج در بارداری و توجه به آن

Rate this post

۱. سقط جنین

سقط جنین از دست دادن حاملگی در ۲۰ هفته اول بارداری است و همچنین در محافل پزشکی به عنوان “سقط خودبخودی” شناخته می شود. بیش از ۸۰ درصد سقط جنین در طی ۱۲ هفته اتفاق می افتد و حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از بارداری ها به سقط جنین ختم می شوند. این بیماری با لکه بینی یا خونریزی واژن مشخص می شود که ممکن است با درد شکم و گرفتگی عضلات همراه باشد.

هنگامی که این علائم مشاهده شد، شما باید فوراً با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید تا آنها بتوانند آزمایش های دیگری مانند اسکن سونوگرافی یا آزمایش خون را برای تأیید سقط جنین انجام دهند.

سقط جنین یکی از شایع ترین عوارض بارداری در سه ماهه اول است و تصور می شود حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد از آنها به دلیل ناهنجاری کروموزومی در تخم بارور شده مانند تعداد اشتباه کروموزوم در تخمک یا اسپرم اتفاق می افتد. گاهی اوقات، مشکلات در روند حساس رشد زودرس همچنین می تواند منجر به سقط جنین مانند جنین با نقص جسمی یا تخمک شود که به طور نادرست کاشت می کند. عواملی مانند سن، اختلالات مزمن، مشکلات رحم یا دهانه رحم، سابقه نقص هنگام تولد، انتخاب شیوه غلط زندگی مانند مصرف مشروبات الکلی و سوءمصرف مواد مخدر شناخته شده است که خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

۲. زایمان زودرس

زایمان زودرس زمانی است که زنان قبل از رسیدن به هفته ۳۷ دچار انقباض های منظم شوند که منجر به گشاد شدن و نازک شدن دهانه رحم (گردن رحم) می شود. زایمان زودرس زمانی است که نوزاد قبل از ۳۷ هفتگی زایمان شود و زودرس در نظر گرفته شود.

علائم زایمان زودرس شامل موارد زیر است:

 • بیشتر از حد معمول ترشحات واژن
 • نشت مایعات آبکی که دارای مخاطی است مانند خون یا لکه دار شده است.
 • بیش از چهار انقباض در یک ساعت با یا بدون درد شکم، گرفتگی مانند قاعدگی
 • فشار در ناحیه لگن با احساس اینکه کودک در حال پایین آمدن است
 • کمردرد که احساس کسل یا ریتمیک می کند، وقتی قبلاً درد کمر نداشته اید

۳. پره اکلامپسی

پره اکلامپسی یکی از عوارض پرخطر بارداری است که بیشتر در سه ماهه سوم رخ می دهد اما می تواند در هر زمان بعد از نیمه دوم بارداری یا حتی تا شش هفته پس از زایمان شروع شود. پره اکلامپسی منجر به فشار خون بالا می شود و باعث می شود رگ های خونی منقبض شده و باعث آسیب به اندام های حیاتی بدن مانند کلیه ها، کبد و مغز شوند. این بیماری ممکن است در بعضی موارد علائمی نداشته باشد اما می تواند تهدید کننده زندگی باشد. محدود شدن جریان خون به رحم از پره اکلامپسی باعث ایجاد مشکلاتی مانند مایعات آمنیوتیک خیلی کم، رشد ضعیف و قطع جفت می شود. این بیماری می تواند باعث نشت مایعات خونی در بافت های بدن و در نتیجه تورم (ورم) شود و هنگامی که رگ های خونی ریز در کلیه ها نشت کند، مقداری از پروتئین موجود در خون به ادرار می ریزد.

علائم پره اکلامپسی شامل موارد زیر است:

 • تورم یا پف کردگی در صورت و اطراف چشم
 • تورم در دست، پا و مچ پا
 • افزایش بیش از ۲ کیلوگرم وزن در یک هفته (که اغلب ناشی از احتباس آب است)

با این حال، همه زنانی که افزایش وزن دارند، پره اکلامپسی ندارند. اگر متوجه علائمی مانند سردرد شدید، تغییر دید، تهوع و استفراغ به همراه سایر علائم هشدار دهنده شدید، سریعاً با پزشک تماس بگیرید.

۴. مایع آمنیوتیک کم (الیگوهیدرامنیوس)

مایع آمنیوتیک کیسه آمنیوتیکی را که از کودک در حال رشد محافظت و پشتیبانی می کند، پر می کند. کارکرد آن این است که کودک را از ضربه، حفظ دمای ثابت در رحم، محافظت در برابر عفونت و جلوگیری از فشرده سازی بند ناف که باعث کاهش اکسیژن کودک می شود، جلوگیری کند. به طور معمول مقدار مایعات آمنیوتیک تا شروع ترم سوم افزایش می یابد و بعد از ۳۴ تا ۳۶ هفته به تدریج کاهش می یابد. هنگامی که مایع آمنیوتیک خیلی کمی وجود داشته باشد، این بیماری الیگوهیدرامنیوس نامیده می شود. برای بررسی شاخص مایع آمنیوتیک (AFI) اسکن سونوگرافی انجام می گیرد. در ترم سوم، یک معیار میانگین بین ۵ تا ۲۵ سانتی متر خواهد بود. کمتر از ۵ سانتی متر کم در نظر گرفته می شود. مقادیر کم مایعات آمنیوتیک در صورت بروز سه ماهه اول یا دوم می تواند باعث ناهنجاری هایی شود.

۵. بارداری خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی هنگامی اتفاق می افتد که یک تخم بارور شده در خارج از رحم کاشته شود. این وضعیت بالقوه خطرناک است و باید سریعاً درمان شود. حدود ۲ درصد از بارداری ها خارج رحمی هستند و از آنجا که امکان پیوند حاملگی خارج رحمی به داخل رحم وجود ندارد، باید پایان یابد. این اتفاق می افتد که، پس از برداشت، تخم بارور شده در مسیر خود به رحم از لوله فالوپ پایین می رود. اگر لوله نتواند تخم را به سمت رحم سوق دهد یا مسدود شده یا آسیب دیده باشد، ممکن است تخمک در آنجا کاشته شود و به رشد خود ادامه دهد. از آنجا که بیشتر حاملگی خارج رحمی در لوله های فالوپ اتفاق می افتد، اغلب به آنها حاملگی لوله ای گفته می شود. حاملگی خارج رحمی غیرمترقبه می تواند منجر به پارگی لوله فالوپ شود که باعث خونریزی شدید داخلی و درد شکم همراه با آسیب لوله و در صورت سنگین بودن خونریزی می تواند کشنده باشد.

۶. دیابت حاملگی

8 مشکل رایج در بارداری و توجه به آن

این یکی از شایع ترین مشکلات دوران بارداری است و هنگامی رخ می دهد که، زنی که قبل از بارداری مبتلا به دیابت نبوده است ، آن را در دوران بارداری ایجاد کند. دیابت حاملگی می تواند باعث افزایش بیش از حد قند خون شود و یک مشکل جدی برای کودک است. بر خلاف انواع دیگر ، دیابت حاملگی ثابت نیست و میزان قند خون بعد از به دنیا آمدن کودک به حالت عادی باز می گردد. با این حال ، این زن در معرض خطر ۲۵ تا ۵۰ درصد ابتلا به دیابت نوع ۲ بعد از زندگی است. برنامه رژیم غذایی دیابت بارداری ممکن است گزینه ای باشد که باید در نظر گرفته شود.

۷. جفت پرویا

جفت پرویا وضعیتی است که جفت در آن به طور غیر معمول در رحم قرار دارد، در کنار دهانه رحم یا پوشش آن قرار دارد. جفت در شرایط عادی نزدیک به قسمت بالای رحم قرار دارد و کودک از طریق بند ناف مواد مغذی را دریافت می کند. اگرچه در اوایل بارداری مشکلی ایجاد نمی شود، اگر با پیشرفت بارداری به میزان خطرناکی کم باقی بماند، می تواند باعث خونریزی و سایر عوارض شود.

۸- عفونت در دوران بارداری

کودک به خوبی در برابر بسیاری از بیماری های منتقل شده توسط بدن مادر مانند سرماخوردگی محافظت می شود. اما برخی از بیماری ها می تواند هم مادر و هم کودک را با عواقبی مانند نقص هنگام تولد آسیب برساند. برخی از آنها عبارتند از:

 • واژینوز باکتریایی (BV): عفونت واژن مرتبط با تولد زودرس و وزن کم در نوزادان
 • عفونت باکتریایی: عفونت باکتریایی که در صورت گذراندن زایمان ممکن است برای کودک مهلک باشد.
 • سیتومگالوویروس (CMV): عفونت ویروسی که منجر به کاهش شنوایی و بینایی و سایر ناتوانی ها می شود.
 • وکسوپلاسموز: عفونت انگلی وقتی از مادر به کودک منتقل می شود، همراه با سایر ناتوانی ها منجر به بینایی و کاهش شنوایی می شود.
 • عفونت ادراری (UTI): عفونت های باکتریایی که می توانند باعث زایمان زودرس شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.