هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری

 

تبریک می گویم! اگر می دانید که ۴ هفته باردار هستید ، زودتر از بسیاری از خانم ها خبر را فهمیدید (زیرا بجای اینکه قاعدگی خود را از دست دادید یا حتی چند روز قبل ، به جای اینکه کمی منتظر بمانید ، تست دادید). ممکن است کاملاً هیجان زده شوید یا اینکه به ایده بچه دار شدن عادت کرده باشید. در هر صورت ، ممکن است شما احساس تفاوتی نداشته باشید (حداقل فعلاً) ، زیرا علائم اولیه بارداری همیشه بلافاصله شروع نمی شوند. قطعاً این خبر شگفت انگیز را با شریک زندگی خود جشن بگیرید ، اما شاید هنوز نخواهید به همه دنیا بگویید. اولین تماس شما در هفته ۴ بارداری باید با پزشک باشد تا اولین ویزیت قبل از تولد را تعیین کند ، جایی که بارداری شما را با آزمایش ادرار یا خون تأیید می کند.

کودک در ۴ هفتگی چقدر بزرگ است؟

در ۴ هفته بارداری ، کودک کوچکتر از یک دانه خشخاش است – عملا میکروسکوپی. کودک اکنون به عنوان بلاستوسیست ، گلوله ای از سلولهای نوجوان شناخته می شود و مشغول استقرار در خانه جدید خود (رحم شما) است و آمادگی لازم برای پیشرفتهای اساسی را که طی شش هفته آینده اتفاق می افتد ، آماده می کند.

۴ هفته علائم بارداری
همان هورمون های بارداری که آزمایش مثبت بارداری را به شما داده اند نیز می توانند برخی از علائم معمول ۴ هفته بارداری را ایجاد کنند. این سطح هورمون ها خیلی سریع افزایش می یابد ، بنابراین گرچه ۴ هفته بارداری طبیعی و بدون علائم طبیعی است ، خود را تقویت کنید: حالت تهوع و استفراغ ممکن است در آینده نزدیک شما باشد. در اینجا کمی از آنچه در ۴ هفته بارداری انتظار می رود وجود دارد:

نفخ شکم به لطف هورمون پروژسترون بارداری ممکن است کمی نفخ کنید. شلوار راحت را بشکن!
گرفتگی خفیف در ۴ هفته بارداری ، گرفتگی ممکن است شما را نگران کند ، اما در واقع ممکن است نشانه ای باشد که کودک به درستی در پوشش رحم شما کاشته شده است. با این حال ، هر گرفتگی یا درد شدید در ۴ هفته بارداری چیزی است که شما باید فوراً در مورد آن به پزشک خود بگویید ، زیرا آنها می خواهند شما را معاینه کنند تا هرگونه مشکلی را کنار بگذارند.
لکه بینی خونریزی خفیف نیز می تواند در طی هفته ۴ در نتیجه کاشت رخ دهد. نگران نباشید – این نیز کاملاً طبیعی است. اما همین توصیه توصیه می شود: اگر خون زیاد باشد ، مانند یک قاعدگی یا سنگین تر ، بیش از دو روز طول می کشد یا اگر به هر روشی نگران هستید ، به پزشک مراجعه کنید.
نوسانات خلقی. این تصور شما نیست خلق و خوی شما بیشتر به دلیل نوسان هورمون ها رو به زوال است. (اما شاید به دلیل استرس و ذهنیت شما نیز در حال مسابقه باشد.) تغییرات خلقی بارداری در ۱۲ هفته اول شدیدترین حالت را دارد. بعد از آن ، هورمون ها کمی تراز می شوند و باعث می شود در هر تبلیغات بیمه عمر که می بینید ، گریه نکنید.
بیماری صبحگاهی. متخصصان می گویند حدود ۵۰ تا ۹۰ درصد زنان باردار به نوعی تهوع صبحگاهی (مثل تهوع و گاهی اوقات استفراغ) مبتلا می شوند. بنابراین حتی اگر هنوز ناراحتی معده نداشته اید ، احتمالاً در بعضی از مواقع دچار این ناراحتی خواهید شد. تهوع صبحگاهی معمولاً در حدود ۹ هفته در بدترین حالت است و سپس به آرامی بهتر می شود ، به طور معمول در سه ماهه دوم کاملاً از بین می رود.
خستگی. یکی از رایج ترین علائم ۴ هفته بارداری ، خستگی کامل است ، زیرا بدن شما به سختی تلاش می کند تا آن گلوله سلول نوجوان را به یک جنین تبدیل کند.
سینه های دردناک. یاوچ سینه های شما متورم و لطیف است به دلیل هورمون هایی که به بدن شما می گویند: “نوزادی می آید. بهتر است شروع به آماده سازی آن مجراهای شیر کنید! ”

۴ هفته شکم باردار
شکم ۴ هفته باردار ممکن است کمی نفخ داشته باشد ، اما تقریباً مطمئناً هنوز باردار به نظر نمی رسید. هنوز هم ، شما باید مثل یک مادر آینده رفتار کنید – و این به این معنی است که TLC را به خود و نوزاد کوچک خود بدهید.

کودک در حال انجام مراحل مهمی در هفته ۴ بارداری است ، بنابراین اگر قبلاً نیستید ، شروع به مصرف ویتامین قبل از تولد کنید. به دنبال یکی با حداقل ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک باشید و به یاد داشته باشید که روزانه آن را مصرف کنید. ما می دانیم که شما چیزهای زیادی را در ذهن خود جای داده اید ، اما از آنجا که اثبات شده است که اسید فولیک به شما در جلوگیری از نقص مادرزادی کمک می کند ، این فوق العاده مهم است!

از آنجا که دکمه زدن شلوار جین لاغر مشکل تر می شود ، از سبک های لباس گشاد خودداری نکنید. فکر کنید: شلوارهای کش دار ، شلوار استرچ ، پیراهن های دریپی و ژاکت کش باف پشمی آبشار. یک تن از گزینه های لباس گشاد وجود دارد که به شما کمک می کند تا شیک به نظر برسید و آرام باشید.

۴ هفته سونوگرافی باردار

در هفته ۴ بارداری ، گلوله سلولها به جنین (فرزند آینده شما) و جفت تقسیم می شود. لوله عصبی کودک ، عنصر سازنده ستون فقرات ، مغز و ستون فقرات ، از قبل تشکیل شده است. کیسه آب و مایع در حال تبدیل شدن به بالشتک محافظ برای کودک هستند. و در سونوگرافی ۴ هفته باردار ، همه اینها فقط مانند یک نقطه کوچک به نام کیسه حاملگی به نظر می رسد.

با این وجود احتمال دارد در ۴ هفته سونوگرافی انجام ندهید. هنگامی که با OB تماس می گیرید تا به آنها بگویید ۴ هفته باردار هستید ، ممکن است آنها به شما بگویند و بعد از حدود یک ماه دیگر اولین قرار ملاقات خود را قبل از تولد بگذارید.

ما می دانیم که به نظر می رسد یک ابدیت انتظار است. اما اگر شما یک بهداشت سالم دارید و هیچ گونه خطر عوارض بارداری ندارید ، دیگر نیازی به مراجعه به پزشک نیست. برای مشاهده OB (از جمله ضربان قلب!) حدود هفته هشت یا نه چیزهای بیشتری وجود دارد. در این میان ، خوب غذا بخورید ، آب زیادی بنوشید ، از عادت های ناسالم مانند نوشیدن و سیگار کشیدن پرهیز کنید و سعی کنید آرام باشید.

چک لیست بارداری در ۴ هفته بارداری
یادآوری های هفته:

یک OB پیدا کنید و اولین قرار ملاقات قبل از تولد خود را تعیین کنید
نوشیدن و سیگار را ترک کنید
مصرف ویتامین قبل از تولد را شروع کنید
به شریک زندگی خود بگویید که باردار هستید
محتوای پزشکی در فوریه سال ۲۰۲۰ توسط سارا توگوود ، MD ، متخصص زنان و زایمان در مرکز پزشکی Cedars Sinai در لس آنجلس و نویسنده Ladypartsblog.com بررسی شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.