هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری

 

بیایید یک ثانیه جدی بگیریم. اکنون که ۹ هفته باردار هستید ، احتمالاً در حال فكر كردن درباره تغییر زندگی هنگام تصویر كودك هستید. به همین دلیل است که در حدود هفته ۹ بارداری ، ممکن است بخواهید به دنبال روش هایی برای تأمین بودجه خود و همسرتان باشید تا در هنگام ورود کودک ، پول اضافی داشته باشید. همچنین باید بررسی کنید تا دفترچه راهنمای شرکت خود را ببینید تا ببینید چگونه مرخصی زایمان به طور معمول انجام می شود. به این ترتیب ، وقتی خبر را به رئیس خود می دهید ، آماده بحث در مورد انتظارات خود خواهید بود – و طرح احتمالی مرخصی زایمان را شروع خواهید کرد.

کودک در ۹ هفتگی چقدر بزرگ است؟

کودک در ۹ هفتگی بارداری به اندازه یک گیلاس است. اندازه گیری جنین ۹ هفته ای شما حدود ۰.۹ اینچ و وزن تقریبی ۰.۰ اونس است و رشد آنها در حال افزایش بخار است!

۹ هفته باردار چند ماه است؟

پزشکان معمولاً بارداری را هفته به هفته و نه ماه ردیابی می کنند – اما اگر می خواهید بدانید چند ماه باردار هستید ، در ۹ هفتگی دو ماهه بارداری هستید و اکنون وارد ماه سوم بارداری می شوید. فقط چند هفته دیگر در سه ماهه اول مانده است!

۹ هفته علائم بارداری
در حال حاضر ، هورمون بارداری hCG در سطح اوج خود در بدن شما گردش می کند. این بدان معناست که در ۹ هفته ، برخی از علائم بارداری ممکن است در شدیدترین حالت خود باشند. آنجا را آویزان کنید – شما فقط چند هفته فاصله دارید تا کمی هورمون ها تراز شوند ، و احساس خیلی بیشتری مانند خودتان ایجاد می کنید. در اینجا علائم ۹ هفته بارداری را مشاهده می کنید:

نوسانات خلقی. از آنجا که این هورمون ها فقط ادامه می یابد و همچنین سایر علائم – مانند حالت تهوع و خستگی – شما را آزار می دهد ، ممکن است کنترل احساسات خود دشوارتر باشد. اشکال نیست که سرعت معمول خود را کاهش دهید ، استراحت کنید (چرت بزنید ، مدیتیشن کنید یا فقط Netflix را تماشا کنید و بیش از حد تماشا کنید) و به خاطر سلامت عقل خود از موقعیت های استرس زا خودداری کنید.
بیماری صبحگاهی. تا ۸۰ درصد زنان باردار نوعی تهوع صبحگاهی را تجربه می کنند. گرچه واقعاً باید آن را بیماری کل روز نامید! اگر از حالت تهوع رنج می برید ، ممکن است کمی احساس بیماری کنید ، یا اینکه مرتب استفراغ کنید. اگر ۹ هفته باردار دوقلو هستید ، ممکن است خود را با علائم شدیدتر بیماری صبحگاهی بیابید. خبر خوب و بد این است که در ۹ هفته ، تهوع صبح احتمالاً در بدترین حالت است. چند آزمایش و خطا انجام دهید تا ببینید چه چیزی باعث بهبودی شما می شود – بسیاری از مادران آینده دریافتند که زنجبیل ، وعده های غذایی مکرر و میان وعده ها و ویتامین B6 به شما در کاهش حالت تهوع کمک می کند. شما اکنون رنج می برید ، اما این نیز گذشت. می توانی از پسش بر بیایی!
تکرر ادرار. از آنجا که رحم شما در حال گسترش است و از آنجا که جریان اصلی خون در ناحیه لگن شما جریان دارد ، ممکن است بیشتر از زمان بارداری به سمت حمام بروید. اجازه ندهید که از نوشیدن مقدار زیادی آب جلوگیری کنید. مهم است که بدنتان را مرطوب نگه دارید فقط گودال های بیشتری را در لیست کارهای ذهنی خود قرار دهید.
خستگی. در حالی که هورمون های شما برای رشد و نمو جنین ۹ هفته ای خود در حال اضافه کاری هستند ، ممکن است کاملاً ضعیف شوید. اگر می توانید بیشتر بخوابید و انتظار دارید که میان وعده های بیشتری (سالم) بخورید. اکثر زنان باردار تحمل کنار گذاشتن وعده های غذایی را ندارند ، حتی اگر این کار را قبل از بارداری انجام دهند. در سه ماهه دوم ، مقداری از انرژی خود را پس خواهید گرفت.
گرفتگی بینی. تعجب! بارداری می تواند باعث تولید مخاط بیشتر در بدن شود – این یک علامت غیر منتظره است – بنابراین ممکن است لازم باشد بافت ها را مفید نگه دارید.
سردرد بازم ممنون هورمون ها! این افزایش ها می توانند شما را دچار سردرد کنند – همچنین کمبود آب بدن ، ترک کافئین ، گرسنگی ، کمبود خواب و استرس می تواند شما را دچار درد کند. با درمان علائم دیگر خود ، حداقل هر چند ساعت یکبار غذا خوردن ، خواب زیاد و نوشیدن مقدار زیادی آب مقابله کنید. کمپرس گرم یا سرد می تواند سردرد را تسکین دهد و همچنین می تواند استراحت کند. قبل از مصرف هر دارویی ، آن را با پزشک خود پاک کنید. بسیاری می گویند استامینوفن (تایلنول) خوب است اما ناپروکسن و ایبوپروفن (Advil و Motrin) خوب نیستند. این به سابقه سلامتی شما و سایر داروهای مصرفی شما بستگی دارد.

 

۹ هفته شکم باردار
بسیاری از مادران آینده در تلاشند تا در ۹ هفتگی بارداری دکمه شلوار جین خود را بزنند. رحم شما در حال گسترش است تا جنین در حال رشد شما را در خود جای دهد. در واقع اندازه آن دو برابر شده است! حتی ممکن است در ۹ هفتگی کمی نشان دهید. رحم شما در هفته های آینده از لگن رشد می کند.

افزایش وزن در ۹ هفته فقط مشکلی نیست – توصیه می شود. اینكه پزشك شما چه وزنی را در دوران بارداری توصیه كنید به شاخص توده بدنی قبل از بارداری (BMI) شما بستگی دارد. به عنوان مثال ، اگر شما با BMI طبیعی کار خود را شروع کرده باشید ، احتمالاً به شما گفته می شود که در کل ۲۵ تا ۳۵ پوند در کل بارداری اضافه کنید – و حدود یک تا ۵ پوند از آن باید در سه ماهه اول اتفاق بیفتد. اگر ۹ هفته باردار دوقلو هستید ، باید در حال حاضر حدود یک پوند در هفته اضافه کنید.

همانطور که گفته شد ، بسیاری از مادران آینده در ۹ هفتگی بارداری آنقدر سرشار از بیماری صبحگاهی و انزجار از غذا هستند که ممکن است لاغر نشوند – ممکن است آن را از دست بدهند! به طور طبیعی ، شما می خواهید در مورد هر گونه نگرانی در مورد افزایش یا کاهش وزن خود با OB خود صحبت کنید ، و قطعاً این مسئله را ناگهانی یا شدید اعلام کنید. اما اکثر پزشکان به شما می گویند که کاهش وزن جزئی در این مرحله از بازی اشکالی ندارد. هنگامی که اشتهای خود را دوباره شروع می کنید ، این فرصت را خواهید داشت که وزن خود را به حالت اولیه برگردانید.

همچنین خانم های بارداری هستند که حالت تهوع آن چنان شدید است که به درمان دارویی شدیدتری نیاز دارند. حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری شایع است ، اما زنان معمولاً علائم خود را به پزشک کم گزارش می کنند. چندین داروی OTC و دارویی وجود دارد که در بارداری بی خطر هستند و می توانند به کنترل علائم شما کمک کنند ، بنابراین آنچه را که تجربه می کنید به OB بگویید و می توانید با هم تصمیم بگیرید که بهترین روش های درمانی چیست.

برخی از مادران آینده از hyperemesis gravidarum (HG) رنج می برند که در صورت مریض بودن یک زن باردار تشخیص داده می شود که از کمبود آب بدن خطرناک است. اگر به نظر نمی رسد مایعات را پایین نگه دارید ، مقدار قابل توجهی از وزن خود را از دست می دهید یا اگر بیهوش شده اید ، باید به پزشک خود بگویید که ارزیابی می کند تا HG داشته باشد یا خیر. خبر خوب این است که درمان های HG وجود دارد. ممکن است برای پر کردن مایعات به IV نیاز داشته باشید و شما و پزشک می توانید برای جلوگیری از استفراغ یک داروی ضد تهوع تجویز کنید.

سونوگرافی ۹ هفته باردار

اولین قرار ملاقات قبل از تولد معمولاً بین هفته های ۸ و ۱۲ اتفاق می افتد. بنابراین تاکنون ، شما ممکن است از OB بازدید کرده باشید – در غیر این صورت ، به زودی خواهید دید! در اولین قرار ملاقات حتی ممکن است ضربان قلب کوچک کودک را در سونوگرافی ببینید. چیزهای هیجان انگیز ، ها؟

در ۹ هفته بارداری ، سونوگرافی به طور معمول از طریق واژن انجام می شود. این بدان معناست که پزشک یا تکنسین سونوگرافی باید پروبی را به واژن شما وارد کند ، زیرا رحم شما هنوز در پشت استخوان لگن قرار دارد. (نگران نباشید – صدمه ای نمی بیند!) این کاوشگر امواج صوتی منتشر می کند که به شما امکان می دهد تصویری از جنین ۹ هفته ای خود را بر روی صفحه مشاهده کنید.

شما نه تنها یک نگاه اجمالی به کودک خواهید دید – که شبیه لوبیای لیما خواهد بود – بلکه سونوگرافی ۹ هفته بارداری رحم بودن بارداری را نیز تأیید می کند (این بدان معنی است که در ۹ هفته هیچ نشانه ای از حاملگی خارج رحمی یا توبولار وجود ندارد). پزشک ممکن است به کیسه حاملگی ، کیسه زرده و قطب جنین اشاره کند.

در داخل شکم باردار هفته ۹ شما ، کودک در حال کار بر روی این نازک بودن است ، و ویژگی های مشخص تری از چهره را ایجاد می کند. و ممکن است اکنون کودک به اندازه کافی ضربان قلب داشته باشد تا بتواند توسط داپلر جنین جذب شود.

در ۹ هفتگی بارداری ، خطر سقط جنین در ذهن بسیاری از خانم ها وجود دارد. مطمئن باشید که به محض مشاهده یا شنیدن ضربان قلب ، بسته به سن شما خطر بین ۲ تا ۹ درصد کاهش می یابد و در هفته های آینده همچنان کاهش می یابد.

سایر آزمایشات قبل از تولد که می توانید در حدود ۹ هفته بارداری انتظار داشته باشید ، ممکن است شامل آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون ها ، گروه خون ، شمارش گلبول های سفید و قرمز خون و برخی بیماری های مقاربتی باشد. همچنین ممکن است برای بررسی ناهنجاری ها (که می تواند نشانه هایی از سرطان دهانه رحم باشد) آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش ادرار برای بررسی UTI و بررسی سالم به نظر رسیدن سطح پروتئین انجام دهید. وقتی کودک تازه به دنیا آمده خود را در آغوش می گیرید ، ارزش آن همه محرک کردن و تحریک کردن کاملاً ارزشمند خواهد بود. همه چیز به موقع!

چک لیست بارداری در ۹ هفته باردار
یادآوری های هفته:

هزینه های قبل از تولد و زایمان را تخمین بزنید
بیاموزید که کدام روشهای درمان اسپا هستند و برای بارداری ایمن نیستند
برخی از مبادلات زیبایی مناسب بارداری را انجام دهید
محتوای پزشکی در فوریه سال ۲۰۲۰ توسط سارا توگوود ، MD ، متخصص زنان و زایمان در مرکز پزشکی Cedars Sinai در لس آنجلس و نویسنده Ladypartsblog.com بررسی شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.