هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری

 

سلام عزیزم دست انداز! اکنون که به ۱۰ هفته بارداری رسیده اید ، ممکن است دیگر از این که دیگر واقعاً باردار به نظر می آیید متوقف شوید ، زیرا احتمالاً همین الان است! به همین دلیل هفته ۱۰ زمان خوبی برای کمی خرده فروشی است. هنگام خرید ، برخی از لباس های جدید و گشاد – و شاید اولین دور لباس بارداری را تهیه کنید. هر چند در فروشگاه خیلی دیوانه نشوید. در حالی که بدن شما همچنان تغییر می کند ، می خواهید موارد ضروری دیگری را نیز در این راه انتخاب کنید. به یاد داشته باشید ، شما هنوز هفته های زیادی از تغییرات بدن را در پیش دارید.

این هفته ، شما و کودک یک موفقیت بزرگ انجام داده اید: کودک دیگر جنین نیست – اکنون کودک رسماً یک جنین است. این بدان معناست که آنها هر روز بیشتر شبیه کودک می شوند و شما هر چه بیشتر می خواهید بینی های سه ماهه اول را پشت سر بگذارید.

کودک در ۱۰ هفتگی چقدر بزرگ است؟

در هفته ۱۰ بارداری ، کودک به اندازه توت فرنگی بزرگ است ، طول آن تقریباً ۱.۲ اینچ و وزن آن حدود ۱۴ اونس است. طول بدن کودک ۱۰ هفته ای شما در سه هفته آینده تقریباً دو برابر می شود. وای!

۱۰ هفته باردار چند ماه است؟

در ۱۰ هفتگی بارداری ، حدوداً دو ماه و دو هفته باردار هستید – اما به یاد داشته باشید ، پزشکان ترجیح می دهند بارداری را هفته به ماه دنبال کنند ، نه ماه. این به این دلیل است که بارداری ۴۰ هفته طول دارد ، همانطور که از اولین روز آخرین قاعدگی شما محاسبه شده است – و این به بیش از ۹ ماه اضافه می شود!

۱۰ هفته علائم بارداری
نمی دانید در ۱۰ هفته بارداری چه انتظاری دارید؟ با رشد کودک ، رباط ها و عضلات شما در داخل شکم باردار ۱۰ هفته ای خود شروع به کشش می کنند ، سینه های شما بزرگتر می شوند و تغییرات اساسی دیگری نیز ممکن است اتفاق بیفتد. در اینجا برخی از شایع ترین علائم بارداری در ۱۰ هفته وجود دارد:

درد رباط گرد تعجب نکنید اگر در شکم خود احساس درد و درد می کنید زیرا کودک شما در حال رشد است. در حالی که برخی از مادران آینده واقعا آنها را نمی بینند یا متوجه آنها نمی شوند ، اما برخی دیگر این احساسات را – به نام “درد دور رباط” – خوب ، کاملاً دردناک می دانند. اگر ۱۰ هفته باردار با دوقلو هستید ، درد رباط گرد می تواند حتی بیشتر قابل توجه باشد. اگر ناراحتی شما شدید است یا به هیچ وجه نگران علائم ۱۰ هفته بارداری خود هستید ، به OB خود اطلاع دهید.
پستانهای در حال رشد. سینه های شما احتمالاً در هفته دهم بارداری بزرگتر شده اند ، زیرا هفته هاست که برای شیردهی آماده می شوند!
بیماری صبحگاهی. تهوع و استفراغ در ۱۰ هفته بارداری بسیار شایع است. خبر خوب این است که احتمالاً به زودی پس از ضربه زدن به سه ماهه دوم ، فروکش می کنند.
نوسانات خلقی. تغییر در هورمون های شما ممکن است مقصر اصلی احساسات باشد.
خستگی. شما زیپ شده اید به همین دلیل است: نه تنها بدن شما برای رشد کودک بسیار سخت کار می کند ، بلکه ممکن است خواب شما با خواب های عجیب و غریب مختل شود.
افزایش ترشحات واژن. افزایش جریان خون در واژن شما همراه با افزایش تولید استروژن می تواند باعث ترشحات شفاف و بدون بو به نام لکوره شود. ممکن است کمی ناخوشایند به نظر برسد ، اما این ماده صرفاً راهی طبیعی برای از بین بردن باکتری ها است. اگر رنگی ، مایل به خون است ، بوی بد می دهد یا باعث ناراحتی می شود ، با این حال با پزشک خود تماس بگیرید. اینها می تواند نشانه چیز دیگری باشد.
رگهای قابل مشاهده این رگه های آبی یک یادآوری مهم است: آنها نشانه ای از خون اضافی است که در بدن شما برای کودک در حال رشد شما گردش می کند!

۱۰ هفته شکم باردار
شکم ۱۰ هفته باردار شما احتمالاً تازه در حال نمایش است. این به این دلیل است که کودک شما به رشد سریع خود ادامه می دهد و بنابراین شکم شما شروع به ایجاد منحنی اضافی می کند. هنوز ممکن است از نظر افرادی که ملاقات می کنید باردار به نظر نرسید ، اما ممکن است حدود ۱۰ هفته بارداری به برخی از شلوارهای دارای کمربند کششی و برخی از تاپ های گشاد نیاز داشته باشید.

بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که در طول سه ماهه اول وزن یک تا ۵ پوند برای زنان باردار با BMI طبیعی افزایش یابد. بنابراین اگر متوجه شدید که در ۱۰ هفته بارداری چند پوند وزن اضافه کرده اید ، درست در مسیر خود هستید.

اگر دوقلو باردار هستید ، ممکن است پزشک توصیه کند در نیمه اول بارداری خود هر هفته حدود یک پوند وزن اضافه کنید ، این بدان معناست که تا زمانی که به ۱۰ هفته بارداری با دوقلو رسیده اید می توانید حدود ۱۰ پوند وزن اضافه کنید. اما اگر اینقدر وزن اضافه نکرده اید و یا حتی اگر به دلیل تهوع صبحگاهی وزن کم کرده اید نگران نباشید. امیدوارم بتوانید در طی سه ماهه دوم که حالت تهوع کاهش می یابد ، وزن خود را افزایش دهید.

۱۰ هفته سونوگرافی باردار

هفته ۱۰ بارداری یک نقطه عطف است: کودک دیگر جنین نیست – آنها اکنون یک جنین هستند! این دو اصطلاح به سادگی مراحل مختلف توسعه را تعریف می کنند. مرحله جنینی در مورد تشکیل اندام های اصلی ، از جمله مغز ، قلب و ریه ها ، به علاوه بازوها و پاها است. وقتی جنین گرفتید ، آن اندام ها و قطعات تشکیل می شوند و اکنون در حال رشد و نمو هستند.

در ۱۰ هفته بارداری ، کودک دارای مفاصل بازو است و غضروف و استخوان در حال شکل گیری است. ناخن ها و موها نیز شروع به ظاهر شدن می کنند! و آیا می توانید باور کنید که کودک مشغول تمرین بلع و لگد زدن در داخل شکم ۱۰ هفته باردار شما است؟

اگر تصمیم به انجام آزمایش ژنتیکی در سه ماهه اول دارید ، ده هفته زمان مهمی است. آزمایش ژنتیک اختیاری است. اینکه کدام یک را انتخاب کنید یا دریافت نکنید به خود شما بستگی دارد ، اما یک مشاور ژنتیک می تواند به شما کمک کند تا براساس سابقه خانوادگی و عوامل خطر تصمیم بگیرید.

غربالگری شفافیت حفره ای (معروف به NT Scan) معمولاً بین هفته های ۱۰ تا ۱۴ اتفاق می افتد. این جنین شما را از نظر ابتلا به سندرم داون و چندین ناهنجاری کروموزومی دیگر آزمایش می کند. برای این منظور ، یک سونوگرافی بدون درد انجام خواهید داد ، و شکاف حفره ای نوزاد (پشت گردن) برای علائم غیرطبیعی اندازه گیری می شود. NTS معمولاً به عنوان بخشی از “صفحه سه ماهه اول” انجام می شود که در آن خون شما آزمایش می شود و خطر شما براساس نتایج سونوگرافی و آزمایش خون ارزیابی می شود.

آزمایش DNA جنین بدون سلول ، همچنین به عنوان آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT) شناخته می شود ، یک آزمایش خون است که در هفته ۱۰ یا بعد انجام می شود. این خون خون مادر را از نظر علائم خطر سندرم داون ، سندرم ادوارد ، سندرم پاتائو و سایر ناهنجاری های کروموزومی غربال می کند.

از آزمایشات تهاجمی دیگر – CVS و آمنیوسنتز – برای تشخیص ناهنجاری ها نیز می توان استفاده کرد. این موارد معمولاً در صورت داشتن خطر بیشتر در داشتن نوزادی با ناهنجاری کروموزومی انجام می شود ، چه این بر اساس سابقه خانوادگی ، عوامل خطر یا نتایج NTS یا NIPT باشد.

CVS (نمونه برداری از پرزهای جفتی) که بین هفته های ۱۰ تا ۱۳ انجام شده است ، از سونوگرافی برای تعیین محل جفت استفاده می کند. سپس ، با استفاده از سونوگرافی به عنوان راهنما ، پزشک هنگام جمع آوری سلول از جفت ، سوزنی را از طریق شکم یا از طریق واژن وارد می کند. آن سلول ها از نظر ناهنجاری های ژنتیکی مورد آزمایش قرار می گیرند.

اگر آمنیوسنتز را انتخاب کنید ، آن را برای هفته های ۱۵ تا ۲۰ برنامه ریزی می کنید. غرق در همه آزمایش های سه ماهه اول و دوم هستید؟ به ما اعتماد کنید پس از اتمام این کار ، می توانید تمرکز خود را بر روی کارهای جالب تر بگذارید.

چک لیست بارداری در ۱۰ هفته بارداری
یادآوری های هفته:

آزمایش CVS خود را برنامه ریزی کنید (اگر یکی را انتخاب می کنید)
برای غربالگری شفافیت هسته ای خود برنامه ریزی کنید
کاهش فعالیتهای ورزشی را انجام دهید
محتوای پزشکی در فوریه سال ۲۰۲۰ توسط سارا توگوود ، MD ، متخصص زنان و زایمان در مرکز پزشکی Cedars Sinai در لس آنجلس و نویسنده Ladypartsblog.com بررسی شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.