هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری

 

شما تازه وارد باشگاه بارداری شده اید! هفته ۵ زمان مشترک مادران آینده است که می دانند باردار هستند. دلیلش این است که تاکنون احتمالاً فهمیده اید که قاعدگی خود را از دست داده اید و بعد فکر کرده اید ، اوه – شاید من باید یک تست بزنم! بعلاوه ، در ۵ هفتگی بارداری ، افزایش سطح هورمون ها ممکن است علائمی را برای شما ایجاد کند که نادیده گرفتن آنها دشوار است ، مانند سینه درد ، حالت تهوع و خستگی. (همان هورمون ها همان آزمایش بارداری شما هستند که برای شما نتیجه مثبتی ایجاد می کنند.) خوب ، بنابراین ممکن است “کلوپ” در حال حاضر خیلی سرگرم کننده نباشد ، اما در نهایت از عضویت در آن بسیار خوشحال خواهید شد.

کودک در ۵ هفتگی چقدر بزرگ است؟

در ۵ هفتگی بارداری ، کودک به اندازه یک دانه سیب است. بله ، جنین شما اکنون قابل اندازه گیری است – اگرچه در هفته پنجم بارداری ، از طوقه تا ریپوک ۰.۱۳ اینچ است (و از یک سر تا یک دست انداز دیگر) – و کودک در حال رشد برای رشد بیشتر است. در واقع ، در هفته آینده اندازه آنها تقریباً دو برابر خواهد شد. بزرگ شو عزیزم ، رشد کن!

۵ هفته باردار است چند ماه؟

در ۵ هفتگی بارداری ، وارد ماه دوم بارداری خود می شوید. بله ، شما تازه کشف کردید که باردار هستید و یک ماه دیگر در کتابها هستید! به این دلیل که بیشتر پزشکان از اولین روز آخرین قاعدگی شما شروع به شمارش بارداری می کنند. اما نکته اینجاست: در حالی که بسیاری از افراد تصور می کنند بارداری ۹ ماه طول می کشد ، اما در واقع ۴۰ هفته طول می کشد. اگر چهار هفته تا یک ماه حساب کنید ، این ۱۰ ماه جمع می شود! البته بعضی از ماه ها پنج هفته وقت دارند. به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان ماهانه از پیگیری بارداری اجتناب می کنند و هر هفته به پیشرفت شما مراجعه می کنند.

۵ هفته علائم بارداری
علائم بارداری که در ۵ هفتگی احساس می کنید تنها آغاز تغییراتی است که بدن شما در حال انجام است. بدون توجه به آنچه در حال حاضر اتفاق می افتد ، ترس از کل بارداری وجود دارد: بسیاری از مادران آینده سخت ترین ماه سه ماهه را تصور می کنند ، بنابراین فکر کنید که این کارهای زودرس را از بین ببرید. در این میان ، مراقب خود باشید و استراحت کافی داشته باشید ، درست غذا بخورید و روش هایی را برای کمک به خود در نظر بگیرید. اگر فکر می کنید در ۵ هفتگی بارداری چه انتظاری داشته باشید ، آنچه در اینجا رایج است این است:

سینه های دردناک. تهوع صبحگاهی تمام توجه را به خود جلب می کند ، اما سینه های دردناک ممکن است در ۵ هفته بارداری شایع ترین علامت باشد.
بیماری صبحگاهی. این پسر بد بسیار نامناسب نامگذاری شده است. حالت تهوع در اوایل بارداری می تواند در هر زمان از روز اتفاق بیفتد ، نه فقط صبح. و متأسفانه ، بعضی از مادران باردار تقریباً در تمام طول روز احساس آرامش می کنند. در حقیقت ، اگر شما ۵ هفته با دوقلو باردار هستید ، ممکن است به شدت دچار بیماری صبحگاهی شوید. با استراتژی های مختلف آزمایش کنید تا بدانید چه چیزی به شما کمک می کند تا به بهترین شکل با معاملات حق الزحمه کنار بیایید. خوردن وعده های غذایی کوچک و مکرر یکی از وعده های خوب است. همچنین ممکن است ویتامین B6 ، کپسول های زنجبیل ، قرص های لوزی یا آب نبات مخصوص کاهش حالت تهوع و مچ بندهای طب فشاری را امتحان کنید.

خستگی. در ۵ هفتگی بارداری ، طبیعی است که بخواهید وسط جلسه هیئت مدیره ، تاریخ شام ، تقریباً هر زمان چرت بزنید. شما از ساختن یک کودک محروم هستید و شما نمی توانید در این زمینه انجام دهید ، جز اینکه کمی استراحت کنید ، یک ورزش سبک انجام دهید و هر چند ساعت یک بار غذا بخورید.
تکرر ادرار. ممکن است در اوایل بارداری بیشتر اوقات تمایل به پیس زدن داشته باشید. این علامت در ۵ هفتگی بارداری تا حدی است زیرا کلیه های شما در واقع در حال گسترش هستند. (اوه!)
گرفتگی عضلات. در حدود ۴ یا ۵ هفته ، گرفتگی می تواند نشانه ای باشد که جنین به زیبایی در پوشش رحم شما کاشته است. یا می تواند نشانه ای از گسترش و کشش رحم شما در رباط ها باشد. اگر در ۵ هفتگی بارداری احساس گرفتگی می کنید که بسیار شدید یا دردناک است ، با پزشک خود تماس بگیرید و بررسی کنید تا مطمئن شوید که این نشانه ای از مشکل نیست.
لکه بینی هنگامی که ۵ هفته باردار هستید ، لکه بینی ممکن است ترسناک به نظر برسد ، اما کمی خون روی لباس زیر نیز می تواند نشانه کاشت باشد. ممکن است بعد از رابطه جنسی کمی لکه بینی کنید ، زیرا اکنون که باردار هستید دهانه رحم حساسیت بیشتری دارد. این کاملا طبیعی است ، اما اگر در ۵ هفته بارداری چیزی شبیه لکه بینی و بیشتر شبیه خونریزی دارید – یا واقعاً اگر اصلاً نگران هستید – با پزشک تماس بگیرید.
برخی از مادران آینده که ۵ هفته باردار هستند به هیچ وجه علائمی احساس نمی کنند. یا ممکن است احساس شود ، در ۵ هفتگی بارداری ، علائم از بین می روند و می روند. و همه اینها کاملاً مشکلی نیست! فقط به این دلیل که احساس بیماری یا درد نمی کنید به این معنی نیست که بارداری مشکلی دارد. این فقط به این معنی است که خوش شانس هستید!

۵ هفته شکم باردار
در ۵ هفتگی بارداری ممکن است شکم شما بدون تغییر به نظر برسد – یا ممکن است کمی نفخ کرده باشید یا احساس کنید که قبلاً یک پوند وزن اضافه کرده اید. هک ، ممکن است چنان احساس بیماری داشته باشی که نمی توانی غذا بخوری و نگران نباشی یک کیلو از دست داده ای. تمام این سناریوها کاملاً طبیعی و کاملاً خوب در نظر گرفته می شوند! همه زنان باردار متفاوت هستند و نحوه تغییر بدن آنها در طول بارداری بسیار متفاوت است.

احتمالاً شما در مورد افزایش وزن کلی بارداری کمی تعجب کرده اید. پاسخ کوتاه این است: شما هنوز نیازی نیست خیلی نگران آن باشید. پزشکان فقط توصیه می کنند در طی سه ماهه اول (که بعد از هفته ۱۳ به پایان می رسد) چند پوند (به طور دقیق ۱ تا ۵) اضافه کنید ، و این احتمالاً بدون اینکه زیاد به آن فکر کنید اتفاق می افتد.

پاسخ طولانی این است که شما در طول بارداری باید وزن خود را افزایش دهید.

 

پزشک توصیه های شخصی سازی افزایش وزن را با شما در میان می گذارد ، زیرا آنها براساس نوع بدن متفاوت هستند. آنچه که کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا (ACOG) توصیه می کند:

اگر کم وزن هستید (BMI زیر ۱۸.۵):

پیشنهاد شما در کل افزایش وزن بارداری ۲۸ تا ۴۰ پوند است.
در سه ماهه دوم و سوم ، هدف شما این است که هر هفته حدود یک پوند (به طور دقیق ۱ تا ۱.۳ پوند) وزن اضافه کنید.
اگر وزن طبیعی دارید (BMI از ۱۸.۵ تا ۲۴.۹):

پیشنهاد شما در کل افزایش وزن بارداری ۲۵ تا ۳۵ پوند است.
در سه ماهه دوم و سوم ، هدف شما این است که هر هفته حدود یک پوند یا کمی کمتر (به طور دقیق ۰.۸ تا ۱ پوند) سود کسب کنید.
اگر اضافه وزن دارید (BMI 25 تا ۲۹.۹):

پیشنهاد شما در کل افزایش وزن بارداری ۱۵ تا ۲۵ پوند است.
در سه ماهه دوم و سوم ، هدف شما این است که کمی بیش از نیم پوند (به طور دقیق ۰.۵ تا ۰.۷ پوند) در هفته به دست آورید.
اگر چاق هستید (BMI 30 و بالاتر):

پیشنهاد شما در کل افزایش وزن بارداری ۱۱ تا ۲۰ پوند است.
در سه ماهه دوم و سوم ، هدف شما این است که هر هفته حدود نیم پوند (به طور دقیق ۰.۴ تا ۰.۶ پوند) به دست آورید.
اگر ۵ هفته با دوقلو باردار هستید (و از BMI طبیعی شروع می کنید):

پیشنهاد شما در کل افزایش وزن بارداری ۳۷ تا ۵۴ پوند است.
در نیمه اول بارداری ، هدف شما این است که هر هفته حدود یک پوند وزن اضافه کنید. در نیمه دوم ، هر هفته کمی بیشتر از یک پوند وزن اضافه کنید.
نمی دانید آیا می توانید ۵ هفته با دوقلو باردار شوید؟ اگر شما بودید ، احتمالاً هنوز نمی دانستید ، اگرچه همانطور که در بالا ذکر کردیم ، بعضی از مادران دوقلو قسم می خورند که بیماری صبح بدتری دارند. آنها همچنین ممکن است سریعتر وزن خود را افزایش دهند و “شروع به نشان دادن” کنند زودتر از زنان دارای یک نوزاد.

۵ هفته بارداری وقت خوبی است که از همسرتان ماساژ بخواهید. ممکن است هیچ ضربه بزرگی نداشته باشید ، اما در پنج هفتگی بارداری ، بدن شما سریع و خشن برای رشد کودک کار می کند ، بنابراین شما شایسته کمی TLC هستید ، درست است؟

۵ هفته سونوگرافی باردار

به نظر نمی رسد جنین هفته ۵ شما بیش از یک بچه قورباغه باشد ، اما آنها در حال شروع به تشکیل اندام های اصلی (قلب ، معده ، کبد و کلیه ها) و سیستم ها (هضم ، گردش خون و عصبی) هستند.

اگر سابقه پزشکی نداشته باشید که شما را در معرض خطر بیشتری برای عوارض بارداری قرار دهد ، احتمالاً سونوگرافی ۵ هفته بارداری نخواهید داشت. در عوض ، احتمالاً OB شما را مجبور خواهد کرد که برای اولین ملاقات قبل از تولد خود در حدود هفته ۸ یا ۹ قرار ملاقات بگذارید و فقط باید بی صبرانه منتظر بمانید. درد شما را احساس می کنیم!

هنگامی که اولین سونوگرافی را انجام می دهید ، پزشک یا تکنسین کودک را از تاج به دور دیگر اندازه گیری می کند و می تواند تاریخ تولد شما را بر اساس اندازه کودک تنظیم کند (که در هفته بارداری تغییر می کند). برای اطمینان از اینکه حال شما و کودک خوب است ، تعداد زیادی آزمایش خون و آزمایش ادرار خواهید داشت. بنابراین در حالی که کاملاً برای دیدن ضربان قلب لرزاننده کوچک کودک در صفحه اولتراسوند آمپول شده اید ، به خود یادآوری کنید که می توانید چند هفته صبر کنید تا خون گرفته شود و در یک فنجان جوش بزند.

چک لیست بارداری در ۵ هفته بارداری
یادآوری های هفته:

یک رژیم غذایی سالم تنظیم کنید
یک ژورنال بارداری شروع کنید
طرحی برای پس انداز برای کودک ارائه دهید
محتوای پزشکی در فوریه سال ۲۰۲۰ توسط سارا توگوود ، MD ، متخصص زنان و زایمان در مرکز پزشکی Cedars Sinai در لس آنجلس و نویسنده Ladypartsblog.com بررسی شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.