پنج ماهگی کودک

پنج ماهگی کودک

 

کودک شما پنج ماهه است!

احساس می کنید کمی شبیه یک مربی هستید؟ شما در طی ماه گذشته به نوزادان تشویق کرده اید – همانطور که او (احتمالاً!) سعی می کند خودش بنشیند. به او فضا دهید تا خودش امتحان کند ، اما فقط درصورتی که شروع به سرنگونی کند ، در دسترس او باشید. احتمالاً با گفتگو در خانه می توانید زبان او را نیز القا کنید. پاداش نهایی برای تمام تلاش های شما زمانی خواهد بود که این کلمات شگفت انگیز را بشنوید: “مادر” و “دادا”.

توسعه ۵ ماهه
کودک ۵ ماهه مشغول شما در حال کار بر روی تعدادی مهارت است که برای جابجایی و انجام کارها بسیار مفید خواهد بود و او نیز در حال بزرگتر شدن است.

وزن و طول کودک ۵ ماهه
احتمالاً می خواهید بدانید: وزن ۵ ماهگی من چقدر باید باشد؟ وزن متوسط ​​برای کودک ۵ ماهه ۱۵.۲ پوند برای دختران و ۱۶.۶ پوند برای پسران است. طول متوسط ​​(با نام مستعار قد) برای دختران ۲۵.۲ اینچ و برای پسران ۲۵.۹ اینچ است.

البته این بدان معنا نیست که کودک ۵ ماهه شما باید دقیقاً آن را اندازه گیری و اندازه گیری کند. بخاطر بسپارید: نوزادان سالم تمایل دارند منحنی رشد طبیعی را دنبال کنند و با بزرگتر شدن در همان حد صدک ها باقی بمانند. تا زمانی که کودک به منحنی بچسبد ، این یک شاخص رشد سالم است. و به احتمال زیاد کودک شما از ماه گذشته حدود ۱ تا ۱.۲۵ پوند وزن اضافه کرده است!

“جهش رشد ۵ ماهه” عبارتی نیست که شما به طور معمول می شنوید – اما به خوبی شناخته شده است که بچه ها تمایل دارند حدود چهار ماه و حدود شش ماه جهش رشد داشته باشند ، و شما در این وسط کاملاً سرحال هستید. ما می دانیم که همه نوزادان دقیقاً یکسان نیستند ، بنابراین اگر شما شک دارید که رشد شما زیاد شده است – گرسنه بیش از حد است و برای چند روز مانند دیوانه ها تغذیه می کند – پس او احتمالاً چنین است.

پنج حس

توانایی کودک در تمایز بین رنگ های مختلف در حال بهبود است – این فقط رنگ های روشن و جسورانه ای نیست که می تواند آنها را از هم تشخیص دهد اما اکنون اینها پاستل و سایر رنگ های ظریف نیز هستند.
کودک اکنون می تواند اسباب بازی ای را که دور از دسترس است تشخیص دهد و آن را بدست آورد. برو عزیزم!
کودک برای شنیدن صدای جغجغه سر خود را برمی گرداند و ممکن است با شنیدن صدایی سر خود را بچرخاند.
او به آنچه شما می گویید گوش می دهد و ممکن است به زودی شروع به تقلید از کلمات شما کند. هنگامی که شروع به تولید برخی از صداهای مورد علاقه خود می کند – “اوه” یا “آه” شاید – ممکن است به تکرار آنها ادامه دهد. چقدر ناز!
نقاط عطف ۵ ماهه
نوزادان ۵ ماهه چه می کنند؟ در اینجا ایده ای درباره آنچه که احتمالاً در ماه جاری با شما اتفاق می افتد را بیان کنید:

کودک شیفته دستانش است و ممکن است شروع به جمع آوری هر دو آنها کند. (زمان کیک پتی!)
او به احتمال زیاد با دو دست خود را در دست گرفته ، چیزها را گرفته و با استفاده از انگشتان خود آنها را گرفته است.
او آماده است تا درباره ماندگاری شی object یاد بگیرد. یک شی را پنهان کنید و سپس آن را فاش کنید ، بنابراین کودک شروع به یادگیری می کند که چیزهایی که هنوز نمی توانند آنها را ببینند وجود دارند.
او یا شروع به غلتیدن کرده است ، یا در حال تکان خوردن یک به یک و آماده شدن برای رسیدن به این نقطه عطف است. متوسط ​​سن شروع شکم از شکم به پشت چهار ماه است. پس از آن ، کودک شروع به برگشتن به شکم می کند. نوردیدن یک کودک ۵ ماهه جای نگرانی نیست اما اگر کودک در معاینه ۶ ماهه خود حداقل سعی در غلتاندن ندارد ، باید این موضوع را به متخصص اطفال اطلاع دهید.
برای کودک ۵ ماهه شما ممکن است خزیدن در افق باشد. نوزادان تمایل دارند بین ۶ تا ۱۰ ماهگی به این نقطه عطف برسند ، اما برخی از نوزادان به ویژه زودتر از این زمان شروع به کار می کنند.
آیا کودک ۵ ماهه من سالم است؟
بچه دار شدن گاهی اوقات مانند یک بیماری جزئی پس از دیگری احساس می شود. اینها برخی از سوالات متداول بهداشتی است که والدین نوزادان ۵ ماهه می پرسند:

آیا کودک ۵ ماهه می تواند دندان درآورد؟ (آره!)
یک مدفوع ۵ ماهه چند وقت یک بار باید انجام شود؟
کودک ۵ ماهه من یبوست است. چگونه می توانم کودک ۵ ماهه خود را به مدفوع برسانم؟
کودک ۵ ماهه من اسهال دارد. باید چکار کنم؟
کودک ۵ ماهه من سرفه می کند. برای کودک ۵ ماهه ام که سرفه می کنم باید چه کار کنم؟
کودک ۵ ماهه من استفراغ می کند. چگونه می توانم به کودک ۵ ماهه خودم که کمک می کند کمک کنم؟
کودک ۵ ماهه من تب دارد. باید چکار کنم؟
کودک ۵ ماهه من گرفتگی بینی دارد. چگونه می توانم به کودک ۵ ماهه خود که گرفتار است کمک کنم؟

 

تغذیه کودک ۵ ماهه
تغذیه کودک ممکن است پیچیده تر از گذشته شود. پرستاری ممکن است به پرستاری و پمپاژ تبدیل شده باشد. بطری ها ممکن است به بطری و غذای کودک تبدیل شده باشند.

کودک ۵ ماهه چقدر باید بخورد؟ کودک ۵ ماهه هر چند وقت یک بار باید غذا بخورد؟
کودک شما هر سه تا پنج ساعت یکبار به او شیر می دهد یا از شیشه تغذیه می کند و ممکن است حدود سه بار در روز شروع به خوردن غذاهای جامد کرده باشد.

تغذیه با بطری: چه مقدار شیرخشک برای کودک ۵ ماهه؟ بسیاری از نوزادان در این سن حدود شش بار در روز چهار اونس شیرخشک می خورند.

شیردهی: شما باید هر سه یا چهار ساعت یک کودک شیر دهید اما ممکن است هر کودک شیرده کمی متفاوت باشد. آنچه مهم است این است که به نظر می رسد کودک راضی است ، به نظر می رسد مشاعره شما خالی شده است (نرم است) و کودک به سلامت وزن می گیرد.

پمپاژ: اگر شیر مادر را پمپاژ می کنید ، احتمالاً از خود می پرسید که یک اونس شیر مادر برای یک کودک ۵ ماهه کافی است. به طور معمول ، کودک هر روز حدود ۲۵ اونس شیر مادر نیاز دارد. بنابراین شما باید این تقسیم را بر تعداد تغذیه کودک به طور معمول تقسیم کنید. بنابراین اگر روزانه حدود هشت بار به کودک شیر می دهید ، او باید در هر دوره تغذیه حدود ۳.۱ اونس شیر مادر دریافت کند. این مقدار شیر ۵ ماهه است.

برای بررسی مجدد اینکه کودک شیر کافی به بدن شما می رسد ، می توانید پوشک او را بررسی کنید. چند پوشک مرطوب برای کودک ۵ ماهه سالم است؟ تقریباً چهار یا پنج مورد بسیار مرطوب در روز.

کودک در این ماه چه چیزی می تواند بخورد؟ چه مقدار غذای کودک برای کودک ۵ ماهه توصیه می شود؟

غذاهای جامد: اگر شما و پزشک متخصص اطفال تصمیم گرفته اید غذاهای جامد کودک را تغذیه کنید ، آهسته پیش بروید و نشانه های کودک را دنبال کنید. اگر به نظر می رسد کودک اینقدر از خوردن غذا لذت می برد ، ممکن است ابتدا با یک اونس غذا شروع کنید و به تدریج مقدار آن را به سه بار در روز برسانید. میزان میوه و سبزیجات یا مقدار غلات برنج برای کودک ۵ ماهه تا حد زیادی به کودک بستگی دارد. کودک هرچه مدت زمان بیشتری مواد جامد بخورد و بیشتر علاقه مند به خوردن آنها باشد ، باید احساس آرامش بیشتری برای تغذیه او داشته باشید – حداکثر سه اونس ، سه بار در روز.

آیا می توانم آب ۵ ماهه خود را بدهم؟
به طور معمول ، پزشکان می گویند قبل از ورود آب به کودک ، صبر کنید تا غذای جامد کودک بخورد. بنابراین اگر او غذای کودک می خورد ، احتمالاً می توانید جرعه ای آب به او بدهید. فقط زیاده روی نکنید – کودک می تواند با نوشیدن آب سیر شود ، به این معنی که مواد مغذی مورد نیاز شیر مادر ، شیر خشک یا غذای جامد را از دست خواهد داد.

برنامه تغذیه ۵ ماهه

برنامه تغذیه قدیمی ۵ ماهه
عکس: MEGAN RUBEY

خواب ۵ ماهه
کودک ۵ ماهه من چقدر باید بخوابد؟ یک کودک ۵ ماهه چه مدت باید بخوابد؟
اینکه کودک ۵ ماهه چند ساعت باید بخوابد بستگی به کودک دارد! درست مثل هر چیز دیگری ، یک دامنه وجود دارد – خواب های بزرگ و خواب های نه چندان بزرگی وجود دارد – و اغلب اوقات میزان خواب کودک به شخصیت خواب منحصر به فرد او بستگی دارد.

یک کودک ۵ ماهه تمایل دارد تقریباً ۱۵ ساعت در روز بخوابد ، از جمله در حدود ۱۰ ساعت در شب (بعضی از بچه ها شب بیدار می شوند و بعضی دیگر از خواب بیدار نمی شوند!) و دو یا سه چرت ، و حدود پنج ساعت خواب اضافه می شود. خواب روزانه

در اینجا یک برنامه خواب معمول برای یک کودک ۵ ماهه آورده شده است.

برنامه خواب ۵ ماهه

کودک ۵ ماهه من نمی خوابد! چرا؟
از والدین می شنویم که می گویند “کودک ۵ ماهه من هر ساعت بیدار می شود” یا “او قبلا می خوابید و حالا ناگهان دیگر نمی شود!”

کودک ۵ ماهه نخوابید می تواند به دلایل مختلف باشد اما یکی از رایج ترین آنها رگرسیون خواب است. در این سن ، بازگشت به خواب معمول است زیرا نوزادان به طور طبیعی عمیق تر می خوابند و مغز آنها رشد کرده و فعالیت بیشتری می کند. یک خواب آرام و آرام می تواند به کودک شما کمک کند تا آرامتر چرت بزند. بنابراین می تواند عادت دادن کودک به جای اینکه در آغوش شما باشد ، در گهواره خود بخوابد (می دانیم – گفتن آسان تر از انجام آن است!). خوشبختانه ، رگرسیون خواب ۴ یا ۵ ماهه معمولاً فقط حدود دو تا شش هفته طول می کشد. نکات بیشتر برای مقابله با رگرسیون خواب را بخوانید.

آیا آموزش کودک ۵ ماهه ایده خوبی است؟
شاید! بعضی از خانواده ها با آموزش خواب سوگند یاد می کنند ، بعضی دیگر فکر می کنند اجازه دادن به کودک شما گریه می کند – بله ، معمولا اشک در آن وجود دارد – احساس بی رحمی می کند.

اگر کودک ۵ ماهه شما شبانه نمی خوابد و شما علاقه مند هستید که یک دوره آموزش خواب را امتحان کنید ، احتمالاً زمان خوبی است. متخصصان می گویند اگر بچه ها به طور منظم در خواب قرار بگیرند و بیشتر شیر دادن های او در شب را رها کنند ، ممکن است برای آموزش خواب آماده باشند. درباره نحوه آموزش کودک به کودک بیشتر بخوانید تا ببینید آیا برای خانواده شما مناسب است یا خیر.

آیا کودک پنج ماهه ای که روی شکم خوابیده اشکالی ندارد؟
کودک را دراز بکشید و به پشت بخوابید تا خطر SIDS کاهش یابد. هنگامی که او شروع به غلتیدن بر روی شکم خود کرد ، واقعاً کار زیادی نمی توانید انجام دهید تا به او اجازه دهید در آن وضعیت بخوابد. در حقیقت ، بسیاری از نوزادان خواب معده را واقعاً راحت می دانند. برخی از والدین نگران احساس نیاز می کنند که به داخل مهد کودک بروند و کودک را ورق بزنند اما مطمئن باشید وقتی کودک بتواند سر و شانه های خود را بلند کند و خودش بتواند خودش را بچرخاند ، خوابیدن روی شکم اشکالی ندارد.

برنامه ۵ ماهه
به دنبال کارهایی برای انجام یک کودک ۵ ماهه هستید. این لیست از فعالیت های کودک را که به شما ایده فعالیت های ۵ ماهه و همچنین کارهایی که کودک در هنگام رشد او می دهد ، بررسی کنید.

نمونه برنامه ۵ ماهه کودک
برنامه روزانه یک کودک ۵ ماهه ممکن است چیزی شبیه به این باشد.

برنامه قدیمی ۵ ماهه
عکس: MEGAN RUBEY

تبلیغات
چک لیست / نکات ۵ ماهه کودک
اگر قبلاً این کار را نکرده اید ، برای معاینه شش ماهه کودک برنامه ریزی کنید.
یک آینه کودک نشکن در مقابل صورت کودک قرار دهید و هنگام تحسین و سرگرمی خود ، لذت او را تماشا کنید.
برای کودک ۵ ماهه خود به صندلی ماشین جدید نیاز دارید؟ به صندلی قابل تبدیل نگاهی بیندازید که می تواند هم به عقب (تا ۲ یا ۳ سالگی) قرار داشته باشد و هم به جلو (بعد از آن).
عکس کودک ۵ ماهه کودک بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.