زایمان طبیعی؛ زایمان طبیعی چگونه است؟

زایمان طبیعی، زایمانی است که هیچ گونه مداخله پزشکی مانند مسکن، اپیزیوتومی، وکیوم یا سزارین را شامل نمی‌شود. البته روش‌های زیادی برای مقابله و تحمل درد انقباض و شدت زایمان طبیعی وجود دارد.

انتخاب روشی که فرزند خود را به دنیا می‌آورید یک تصمیم کاملاً شخصی است. برخی از زنان ترجیح می‌دهند از ابزارها و داروهای تسکین درد استفاده کنند یا سزارین را انتخاب می‌کنند. زنان دیگر احساس متفاوتی دارند و بیشتر از درد زایمان به فکر بی‌حسی اپیدورال هستند. این یک تصمیم کاملاً شخصی است و باید کاملاً آگاهانه و باید روش زایمان با در نظر گرفتن سابقه، سلامتی مادر و سلامتی کودک انتخاب شود.

زایمان طبیعی

روش‌های تسکین درد زایمان طبیعی

اگر زایمان طبیعی را به عنوان روش زایمان خود انتخاب کرده‌اید، باید در مورد چگونگی مدیریت درد این روش زایمان فکر کنید. لازم به یادآوری است که زایمان برای بدن یک عملکرد کاملاً طبیعی‌ست. اگرچه بیشتر خانم‌ها در بیمارستان و زیر نظر پزشک زایمان می‌کنند، اما بارداری و زایمان با هر مسئله پزشکی بسیار متفاوت است. به این دلیل که بارداری و زایمان یک بیماری نیست، بلکه یک روش و اتفاق کاملا طبیعی در بدن انسان است.

درد زایمان به هیچ درد دیگری شباهت ندارد. اگر قبل از این که موعد زایمان شما فرا برسد، احساس درد کنید، باید به پزشک مراجعه کنید، چرا که بدن شما می گوید چیزی در این جا درست نیست. اما درد در هنگام زایمان نشانه‌ای از کار بدن زن در روند زایمان است. درد زایمان طبیعی دردی نیست که بتوان با آن مبارزه کرد، بلکه باید با آن کنار آمد.

زایمان طبیعی

تنفس؛ یکی از بهترین راه‌های کنترل درد زایمان طبیعی

تنفس که به عنوان تمرینات لاماز نیز معروف است، یکی از پرکاربردترین و موثرترین روش‌های کنترل درد در زایمان طبیعی‌ست. اصلی که پشت تمرینات لاماز قرار دارد این است که شما از طریق انقباضات نفس می‌کشید و ریتم انقباضات خود را پیش می‌گیرید. در کلاس‌های آموزشی قبل از زایمان شما یاد می‌گیرید که چگونه از طریق انقباض نفس بکشید. نفس کشیدن از طریق انقباضات می‌تواند درد شما را تا حد زیادی کاهش دهد و به شما کمک کند احساس کنترل بیشتری بر زایمان خود داشته باشید.

علاوه بر تسکین درد زایمان طبیعی هنگام تولد کودک به وسیله‌ی تنفس، روش‌هایی برای تحمل بهتر درد زایمان طبیعی نیز وجود دارد:

  • پیاده‌روی در نزدیکی زمان زایمان
  • استحمام و دوش گرفتن
  • ورزش کردن
  • سایر تمرینات که در کلاس‌های آموزش زایمان

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی فواید بسیاری دارد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها، حفظ اندام شماست. چرا که بعد از انجام زایمان،‌با ورزش کردن، مراقبت و داشت رژیم غذایی مناسب، می‌توانید به اندام قبل خود و حتی اندامی بهتر بازگردید.

این که از زایمان طبیعی بترسید، امری طبیعی‌ست. حتما در ذهنتان ترس‌هایی از زایمان نقش بسته‌اند. شما می‌توانید با مطالعه‌ی مقاله‌ی “۵ مورد از ترس های دوران بارداری و زایمان” راه‌حل این ترس‌ها را مطالعه کنید. از این که با ما همراه بودید، متشکریم. مراقب خودتان و کوچولوی دوست‌داشتنی‌تان باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.